שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

קהילת הגרעין התורני מורכבת מקבוצת משפחות המתגוררות במרחב עירוני ומקיימות ביניהן יחסי הדדיות ושיתוף על בסיס ערכים משותפים. אפשר לזהות אצל פרטים ומשפחות השותפות בקהילה כזו את רכיבי הממ"ש:  אמון, משמעות, מעורבות ושייכות. 

ככל שרכיבים אלה מתחזקים תחושת הקהילתיות מתחזקת.

משפחה בעיר יכולה לחיות חיים טובים גם ללא קהילה מוגדרת. היא יכולה לפתח יחסי שכנות קרובים עם מי שחי סביבה וכדומה. אך לחיים בקהילה יש ערך מוסף. הם מלמדים את הפרט או המשפחה כי 1+1 שווה הרבה יותר משתיים והקהילה היא שלם הגדול מסך חלקיו.  הקהילה מאפשרת לך לממש יכולות ולהיות שותף למהלכים שכפרט או כמשפחה בודדת קרוב לוודאי שלא היתה לך יכולת לעשות. 

 

מרגישים שלא הבנתם עד הסוף?  אולי השאלות הבאות יעזרו לכם להעמיק קצת יותר.

בקהילה מוגדרת נוצרת לאדם קבוצת שייכות. היחיד או המשפחה מוסיפים את הצבע הייחודי שלהם למארג הקהילתי הכללי ומעשירים אותו.  

עם מודעות נכונה ורצון אמיתי להשתלב במארג העירוני, הקהילה לא מתבדלת אלא מסייעת לחבריה לחוש מחויבים יותר למארג העירוני. במקום להתמקד רק במסגרת הפרטית של בית- עבודה, חיי הקהילה מעודדים את הפרט לעשייה ולמשימות לטובת העיר. (לדוגמא: פרויקט שולחן שבת, התנדבות בחנות בגדים יד שניה וכו')

כן. כשאתה חי בקהילה אתה לא צרכן. אתה הופך להיות שותף. היתרונות בחיי הקהילה, לא נוצרים מעצמם. הם תהליכיים ודורשים אקטיביות, סבלנות ועשייה. הפרט והמשפחה צריכים להשתדל להביא את הייחודיות שלהם למרחב הקהילתי.

בד בבד- הקהילה נדרשת להיות כזו שנותנת מקום לאנשים להצטרף אליה ולהביע את האמירה הייחודית להם.

במידה שישנה הזדהות עם הערכים  שהקהילה מייצגת ועם מטרות קהילת הגרעין, כל מי שהזדהות כזו קיימת אצלו, מוזמן בשמחה להצטרף. 

תוכן

בעולם הקהילות יש מגוון עצום. הקהילות פרוסות בצפון, בדרום ובמרכז. לכל קהילה יש מאפיינים שונים. כדאי לשאול את עצמנו: האם מתאים לנו להצטרף לקהילה חדשה שנמצאית בשלבי התהוות והתבססות? או אולי לקהילה ותיקה ויציבה (אבל לא מקובעת מדי), האם המגוון הדתי בקהילה תואם למה שאנחנו מחפשים? מהם מוסדות החינוך שנמצאים בקרבת מקום?

האם אנחנו מחפשים קהילה עם מנעד גילאים רחב או מצומצם?

מהם אפיקי העשייה שהקהילה מציעה לפעול בהם ועוד.

ההשתייכות לקהילות הינה וולונטרית. כלומר איננה מחייבת. מי שבוחר להצטרף למד בדרך כלל מהן הנורמות הנוהגות במקום – כל קהילה בהתאם לסגנונה. (שותפות בפעילויות/ חברות באחת הוועדות/ דמי חבר ועוד) .

 

לגבי מסגרות חינוך- אין מחויבות. גם אם מרבית הקהילה שולחת לבית חינוך מרכזי משותף- הורה יכול להחליט שטובת הילד שלו מחייבת התחנכות במסגרת אחרת. 

 

יש קהילות שהקימו גנים תורניים או בתי ספר של קהילת הגרעין ויש שמשתלבות במסגרות הקיימות ומשתדלות לתת תגבור תורני דרך מסגרות בלתי פורמליות.  כגון חוגים, תתמ"צים ועוד)

פשר להתעדכן באתר של הקרן מי מנהל הגרעין/ רכז הגרעין/רכז צוות הקליטה. ולברר בשיחה טלפונית שאלות רלוונטיות על המקום הספציפי אליו רוצים לעבור. בהמשך כדאי לבוא לסייר בעיר, אפשר גם לתאם אירוח בשבת ולאכול אצל משפחות בשכונות שונות וכך לקבל את ההזדמנות להכיר משפחות שונות.

בהצלחה רבה!

הצטרפו לאלפי המשפחות
שבחרו להיות חלק ולהיות שותפות!

small_c_popup.png

הצטרפו למהפכת הגרעינים!

לשיחת הכוונה וייעוץ עם צוות יועצי קרן קהילות

שעה שנח לכם שנחזור אליכם:
small_c_popup.png
רוצים לשמוע עוד על הגרעין התורני שאלות ותשובות?

השאירו פרטים ונציגי הגרעין יחזרו אליכם בהקדם

דילוג לתוכן